
W latach 1970-2004 światowy wzrost rocznych emisji CO2 był napędzany przez Amerykę Północną, Azję i Bliski Wschód. Gwałtowne przyspieszenie emisji CO2 od 2000 r. do ponad 3% wzrostu rocznie (ponad 2 ppm rocznie) z 1,1% rocznie w latach dziewięćdziesiątych wynika z zanikania wcześniejszych tendencji spadkowych w zakresie intensywności emisji dwutlenku węgla zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Chiny były odpowiedzialne za większość światowego wzrostu emisji w tym okresie. W ślad za lokalnym spadkiem emisji związanym z upadkiem Związku Radzieckiego następował powolny wzrost emisji w tym regionie ze względu na bardziej efektywne wykorzystanie energii, co było niezbędne w związku z rosnącą liczbą eksportowanych produktów. Dla porównania, metan nie wzrósł znacząco.
Nowoczesna motoryzacja – instalacja gazowa stag
Wykorzystanie różnych lat bazowych do pomiaru emisji ma wpływ na szacunki dotyczące krajowego wkładu w globalne ocieplenie. Można to obliczyć dzieląc największy wkład danego kraju w globalne ocieplenie, począwszy od danego roku bazowego, przez minimalny wkład tego kraju w globalne ocieplenie, począwszy od danego roku bazowego. Wybór pomiędzy różnymi latami bazowymi 1750,1900,1950 i 1990 ma znaczący wpływ na większość krajów. 17-18 W grupie państw G8 jest ona najbardziej znacząca dla Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Kraje te mają długą historię emisji CO2 (zob. rozdział poświęcony skumulowanym i historycznym emisjom).
Nowa jakość jazdy z instalacją gazową stag
Powyższa tabela po lewej stronie jest oparta na banku Banuri et al. (1996, s. 94). Ogółem w tym okresie kraje rozwinięte odpowiadały za 83,8% emisji CO2 w przemyśle i 67,8% całkowitej emisji CO2. W tym okresie kraje rozwijające się odpowiadały za przemysłową emisję CO2 w wysokości 16,2%, a 32,2% całkowitej emisji CO2. Szacunkowa wielkość całkowitych emisji CO2 obejmuje emisje biotyczne dwutlenku węgla, głównie pochodzące z wylesiania. Banuri et al. (1996, s. 94) obliczany w przeliczeniu na mieszkańca w oparciu o aktualną populację. Wskaźnik emisji w przeliczeniu na jednego mieszkańca pomiędzy krajami uprzemysłowionymi a rozwijającymi się oszacowano na ponad 10 do 1.
Oszczędzaj na tankowaniu – instalacja gazowa stag
Włączenie emisji biotycznych wywołuje te same kontrowersje, o których była mowa wcześniej w odniesieniu do biotopów obniżających zawartość dwutlenku węgla i zmiany sposobu użytkowania gruntów (Banuri i in., 1996, s. 93-94). Rzeczywiste obliczenie emisji netto jest bardzo złożone i zależy od tego, w jaki sposób biotopy obniżające zawartość dwutlenku węgla są rozdzielane między regiony oraz od dynamiki systemu klimatycznego.
W latach 1890-2007 kraje nienależące do OECD emitowały 42% skumulowanych emisji CO2 związanych z energią, 179-180 W tym okresie na USA przypadało 28% emisji, UE 23%, Rosja 11%, Chiny 9%, inne kraje OECD 5%, Japonia, 4%, Indie, 3%, a na resztę świata 18%. Skumulowana antropogeniczna (tzn. uwolniona przez człowieka) emisja CO2 pochodzącego z paliw kopalnych jest główną przyczyną globalnego ocieplenia i wskazuje, które kraje najbardziej przyczyniły się do wywołanych przez człowieka zmian klimatu.