
Aktywna piana do mycia samochodów pojawiła się na rynku niedawno. Już wcześniej istniały środki do tzw. bezdotykowego mycia samochodu, lecz nie były one tak doskonałe i skuteczne jak obecne. W jej skład wchodzą głównie nieaktywne związki jonowe (5%), amfoteryczne środki czynne (5%), węglowodory alifatyczne (5%) oraz substancje zapobiegające korozji (5%).
Aktywna piana do mycia samochodów nie zawiera fosforanów, jest więc bezpieczna dla środowiska naturalnego. Pomimo silnych właściwości czyszczących nie uszkadza powłoki lakieru, musi być jednak w tym względzie stosowana z pewnymi zasadami – nie można pozwolić by zaschła na karoserii, a także trzeba ją odpowiednio rozprowadzić z wodą, nie można jest stosować na lakierze w zbyt wysokim stężeniu.
Aktywna piana do mycia samochodów – jakie gadżety są potrzebne?
Aktywna piana do mycia samochodów wymaga zastosowania kilku przyrządów. Należą do nich:
- opryskiwacz – urządzenie do aplikowania płynu pod ciśnieniem,
- pianownica – urządzenie dedykowane myciu aktywnymi pianami, zamiennie bywa nazywane myjką ciśnieniową, urządzenie to zawsze współpracuje z silnikiem, który generuje energię w celu aplikowania płynu pod ciśnieniem,
- myjka wysokociśnieniowa (lanca generująca pianę) – służy do nielicznych przypadków stosowania aktywnej piany bez rozcieńczania z wodą.
Więcej na temat podstawowych środków do mycia auta poczytasz tu: gdetailing.pl.
Opisane oprzyrządowanie jest ogólnodostępne. Ma niewielkie rozmiary i łatwo je przechowywać. Właściwie więc by samodzielnie myć samochód aktywną pianą ważniejsze jest posiadanie odpowiedniego ku temu miejsca, niż narzędzi do tego służących. Niebagatelne jest jednak doświadczenie, gdyż stosowanie aktywnej piany niesie pewne zagrożenie dla karoserii, gdy niewłaściwie się ją rozprowadza. Dlatego warto rozpatrzyć mycie auta przez fachowców.
Jak stosujemy aktywną pianę do mycia samochodów
Po nałożeniu aktywnej piany do mycia samochodu pozostawiamy ją na karoserii ok. 5-10 sekund. Dłuższe utrzymywanie jej na lakierze może spowodować uszkodzenia. Pianę zawsze nakładamy od góry, podobnie też ją spłukujemy.
Należy pamiętać, że w przypadku silnego zabrudzenia samochodu należy go wcześniej opłukać lub użyć szczotki czy gąbki. Aczkolwiek istnieją specjalnie do tego dostosowane piany, tzw. prewash – do wstępnego mycia. Zmiękczają one brud ułatwiając jego usunięcie. Oczywiście aktywną pianę do mycia samochodu stosować można kilka razy powtarzając mycie, jednak przy zachowaniu tych samych zasad, a główną jest krótkie utrzymywanie piany na lakierze samochodu.